NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Торд Густавсен: Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика
2832
Тонът на времето

Торд Густавсен: Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика

Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София. Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“. Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing.  Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация  са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект

| 11 Ноември 2024, 13:35 ч.
Торд Густавсен: Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика
Торд Густавсен: Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика
Снимка © DFA

Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София.

„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.

Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.

Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п

Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.

Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.

Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.

В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.

През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.

През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата. 

Силистренският художник Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби в Художествената галерия в крайдунавския град. Експозицията съдържа 45 творби, рисувани през последните две години.

По време на откриването директорът на галерията в Силистра Йордан Колев представи Дончев като творец с разпознаваем почерк, като художник, който е успял да намери и оформи свой стил в живописта.

„За него рисуването е едно от най-чистите, искрени и непосредствени откровения. То прави видимо творческото му вдъхновение, чувствителността емоционалността му. Главна тема в неговото творчество е добруджанският пейзаж, реката. Рисува брегове, пътища, дървета, в тях присъства и човекът, който върши нещо, но не е главна тема в картината му", каза Йордан Колев.

Константин Дончев е живописец, член на Дружеството на художниците в град Силистра и бивш негов председател. Той

Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.

Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing.  Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация  са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект. Норвежкият музикант го нарича „неподсладена красота“.

На въпроса чувствате ли се като поет зад пианото, отговаря: „Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но преди всичко – играещо дете“. Връзката между музиката и духовността, или църквата, е важна в моя живот, казва още Торд Густавсен: „Но преживявам тази връзка също толкова силно, когато свиря в концертна зала или клуб. Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него звучи музиката..."

Торд Густавсен , отговаря на въпросите на Даниел Дивитров – за новия албум The Seeing, за парадоксите на импровизацията, за връзката между детските музикални преживявания и свиренето в зряла възраст, за барабаниста Йарле Веспестад, с когото свири от десетилетия, за уязвимостта на музиката и за вдъхновението Ленард Коен.

Г-н Густавсен, връщате с в София, за да представите новия албум The Seeing. Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност, медитация – са част от думите, които най-често има в отзивите. Но ако трябва Вие да посочите една дума, коя е тя и защо избирате нея?

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Четири безплатни събития в четири последователни дни организира Младежкият център в Монтана по повод Международния ден на младежта - 12 август, съобщиха от центъра.

Късно снощи на централния площад „Жеравица“ в Монтана имаше концерт на младежки групи и изпълнители от северозападна България и огнено шоу. Днес в новопостроената сграда на Младежкия център в Монтана има лекция за безопасно шофиране и отговорно поведение на пътя и симулация на катастрофа с челен удар с участието на „Сейфи драйвинг академи“ ЕООД. Утре ще бъде обявен победителят от конкурса за изработване на лого на Младежкия център, а на 14 август ще има ден на отворени врати в центъра и посещение на ученици от Средно училище „Отец Паисий“ от село Медковец.

Младежкият център в Монтана беше открит през пролетта на тази година. Той се разполага в новопостроена сгра

Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от Юрий Дачев и режисиран от Бина Харалампиева. Представлението е утре в Летния театър в града, съобщават от столичната трупа. 

Актьорският състав включва Асен Блатечки, Малин Кръстев, Светлана Янчева, Василена Атанасова, Меглена Караламбова, Христо Мутафчиев, Илка Зафирова, Иван Петрушинов. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката е на Асен Аврамов, със специалното участие на Иван Лечев. Постановката е отличена с множество награди, посочват от театъра.

По думите им историята на Стайнбек е винаги актуална. Напрегнатият разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи, който е представител на стар род от аристократична Нова Англия, но сега е продавач в бакалията, която преди е пр

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Художникът Станимир Габровски подреди във Велико Търново изложба с пейзажи, изработени от дъски от стари, съборени къщи.

Тя е озаглавена „Спасено от огъня“ и включва 28 творби, в които акцентът е поставен върху Велико Търново.

Авторът разказа, че това е резултат на 5-годишна работа, като определи техниката си като мозайка и интарзия.

„С пейзажите си правя опит за портрет на Търново и се надявам да съм успял“, каза авторът. i

„Роден съм в старинния търновски квартал Варуша и градът не ме оставя на мира“, добави творецът, живеещ понастоящем в близкото село Миндя.

Като част от изложбата той беше донесъл и няколко от използваните за творбите му дъски, за да покаже своята своеобразна палитра.

Станимир Габровски разказа, че прави това за удоволствие и целият му живот е свързан с изкуството. Въпреки, че не е

- Много труден въпрос… но бих казал неподсладена красота.

В едно интервю преди десетина години говорите за musical love-making (любов чрез музиката). Все още ли работите по този начин?

- Да. Но „молитва“ или „медитация“ са също толкова добри метафори за това. Става дума за насищане, чувствителност и страст, но едновременно с това за спокойствие и виждане с „третото око“. Става въпрос за отдаване, но и за оформяне.

Психологията е част от Вашето академично образование. Пишете теза за парадоксите на импровизацията, която е основна част от музиката, която изпълнявате. Науката може ли да бъде в „помощ“ на джаза и как, и дали това въобще е необходимо за музиката?

- Джазът определено няма „нужда“ от това. За мен обаче това беше плодотворно – проучванията ми помогнаха да разбера по-ясно някои основни предизвикателства на импровизацията и взаимодействието между музикантите в дадена формация, както и да намеря своя начин да се справя с тях.

Днес, когато свирите в църкви, връщате ли се към детството и вкуса на едно друго време?

- Съществува ясна връзка между детските музикални преживявания и свиренето в зряла възраст. Връзката между музиката и духовността, или църквата, е важна в моя живот. Но преживявам тази връзка също толкова силно, когато свиря в концертна зала или клуб. Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика...

Йарле Веспестад е неизменно до Вас през годините. Казват, че барабанистът е гръбнакът в една група. Може ли да се каже, че той е и част от сърцето на тази музика заедно с Вас?

- Да, триото е съсредоточено главно върху взаимодействието между Йарле и мен. И това сме го развивали в продължение на 20 години, докато правим музика заедно. Той е изключително завършен музикант, със специална способност да изгражда тъканта и нюанса, докато се свири много тихо. Има много лиричен подход към свиренето в трио, отчетлив и фин ритъм.

Често говорите за силата на музиката, това означава ли, че уязвимостта е чужда на музиката?

- Не. Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила.

Чувствате ли се като поет зад пианото?

- Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но преди всичко – играещо дете.

Каква музика Ви успокоява и каква музика може да Ви влуди?

- Бах – и на двата въпроса.

Много музиканти, независимо от жанра, посочват Ленард Коен като свое вдъхновение или партньор-мечта. Как си обяснявате това? Какво е за Вас той?

- Един от най-великите автори на песни, който някога е съществувал. Заради преплитането на думи и музика и заради дълбоките и цялостни прозрения. Той е саундтрак на голяма част от живота ми.

Има ли дума, която най-добре Ви определя като човек?

- Може би, трябва да се обърнете към някого другиго, за да получите обективен отговор… Надявам се обаче, че би могло да е нещо като любяща доброта, съчетана с почтеност.

Как бихте продължил изречението „Аз съм човек, който обича...“?

-  Вкусна храна, хубаво кафе, задълбочени разговори, зрителен контакт и запомнящи се мелодии.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 11:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
2832
Тонът на времето

Торд Густавсен: Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика

Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing.

| 11 Ноември 2024, 13:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Торд Густавсен: Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика
Торд Густавсен: Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика
Снимка © DFA

Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София.

Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.

„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.

Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.

Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п

Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.

Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.

Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.

В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.

През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.

През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата. 

Силистренският художник Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби в Художествената галерия в крайдунавския град. Експозицията съдържа 45 творби, рисувани през последните две години.

По време на откриването директорът на галерията в Силистра Йордан Колев представи Дончев като творец с разпознаваем почерк, като художник, който е успял да намери и оформи свой стил в живописта.

„За него рисуването е едно от най-чистите, искрени и непосредствени откровения. То прави видимо творческото му вдъхновение, чувствителността емоционалността му. Главна тема в неговото творчество е добруджанският пейзаж, реката. Рисува брегове, пътища, дървета, в тях присъства и човекът, който върши нещо, но не е главна тема в картината му", каза Йордан Колев.

Константин Дончев е живописец, член на Дружеството на художниците в град Силистра и бивш негов председател. Той

Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing.  Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация  са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект. Норвежкият музикант го нарича „неподсладена красота“.

На въпроса чувствате ли се като поет зад пианото, отговаря: „Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но преди всичко – играещо дете“. Връзката между музиката и духовността, или църквата, е важна в моя живот, казва още Торд Густавсен: „Но преживявам тази връзка също толкова силно, когато свиря в концертна зала или клуб. Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него звучи музиката..."

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Четири безплатни събития в четири последователни дни организира Младежкият център в Монтана по повод Международния ден на младежта - 12 август, съобщиха от центъра.

Късно снощи на централния площад „Жеравица“ в Монтана имаше концерт на младежки групи и изпълнители от северозападна България и огнено шоу. Днес в новопостроената сграда на Младежкия център в Монтана има лекция за безопасно шофиране и отговорно поведение на пътя и симулация на катастрофа с челен удар с участието на „Сейфи драйвинг академи“ ЕООД. Утре ще бъде обявен победителят от конкурса за изработване на лого на Младежкия център, а на 14 август ще има ден на отворени врати в центъра и посещение на ученици от Средно училище „Отец Паисий“ от село Медковец.

Младежкият център в Монтана беше открит през пролетта на тази година. Той се разполага в новопостроена сгра

Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от Юрий Дачев и режисиран от Бина Харалампиева. Представлението е утре в Летния театър в града, съобщават от столичната трупа. 

Актьорският състав включва Асен Блатечки, Малин Кръстев, Светлана Янчева, Василена Атанасова, Меглена Караламбова, Христо Мутафчиев, Илка Зафирова, Иван Петрушинов. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката е на Асен Аврамов, със специалното участие на Иван Лечев. Постановката е отличена с множество награди, посочват от театъра.

По думите им историята на Стайнбек е винаги актуална. Напрегнатият разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи, който е представител на стар род от аристократична Нова Англия, но сега е продавач в бакалията, която преди е пр

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Художникът Станимир Габровски подреди във Велико Търново изложба с пейзажи, изработени от дъски от стари, съборени къщи.

Тя е озаглавена „Спасено от огъня“ и включва 28 творби, в които акцентът е поставен върху Велико Търново.

Авторът разказа, че това е резултат на 5-годишна работа, като определи техниката си като мозайка и интарзия.

„С пейзажите си правя опит за портрет на Търново и се надявам да съм успял“, каза авторът. i

„Роден съм в старинния търновски квартал Варуша и градът не ме оставя на мира“, добави творецът, живеещ понастоящем в близкото село Миндя.

Като част от изложбата той беше донесъл и няколко от използваните за творбите му дъски, за да покаже своята своеобразна палитра.

Станимир Габровски разказа, че прави това за удоволствие и целият му живот е свързан с изкуството. Въпреки, че не е

Торд Густавсен , отговаря на въпросите на Даниел Дивитров – за новия албум The Seeing, за парадоксите на импровизацията, за връзката между детските музикални преживявания и свиренето в зряла възраст, за барабаниста Йарле Веспестад, с когото свири от десетилетия, за уязвимостта на музиката и за вдъхновението Ленард Коен.

Г-н Густавсен, връщате с в София, за да представите новия албум The Seeing. Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност, медитация – са част от думите, които най-често има в отзивите. Но ако трябва Вие да посочите една дума, коя е тя и защо избирате нея?

- Много труден въпрос… но бих казал неподсладена красота.

В едно интервю преди десетина години говорите за musical love-making (любов чрез музиката). Все още ли работите по този начин?

- Да. Но „молитва“ или „медитация“ са също толкова добри метафори за това. Става дума за насищане, чувствителност и страст, но едновременно с това за спокойствие и виждане с „третото око“. Става въпрос за отдаване, но и за оформяне.

Психологията е част от Вашето академично образование. Пишете теза за парадоксите на импровизацията, която е основна част от музиката, която изпълнявате. Науката може ли да бъде в „помощ“ на джаза и как, и дали това въобще е необходимо за музиката?

- Джазът определено няма „нужда“ от това. За мен обаче това беше плодотворно – проучванията ми помогнаха да разбера по-ясно някои основни предизвикателства на импровизацията и взаимодействието между музикантите в дадена формация, както и да намеря своя начин да се справя с тях.

Днес, когато свирите в църкви, връщате ли се към детството и вкуса на едно друго време?

- Съществува ясна връзка между детските музикални преживявания и свиренето в зряла възраст. Връзката между музиката и духовността, или църквата, е важна в моя живот. Но преживявам тази връзка също толкова силно, когато свиря в концертна зала или клуб. Всяко пространство може да бъде свещено място, когато в него наистина звучи музика...

Йарле Веспестад е неизменно до Вас през годините. Казват, че барабанистът е гръбнакът в една група. Може ли да се каже, че той е и част от сърцето на тази музика заедно с Вас?

- Да, триото е съсредоточено главно върху взаимодействието между Йарле и мен. И това сме го развивали в продължение на 20 години, докато правим музика заедно. Той е изключително завършен музикант, със специална способност да изгражда тъканта и нюанса, докато се свири много тихо. Има много лиричен подход към свиренето в трио, отчетлив и фин ритъм.

Често говорите за силата на музиката, това означава ли, че уязвимостта е чужда на музиката?

- Не. Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила.

Чувствате ли се като поет зад пианото?

- Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но преди всичко – играещо дете.

Каква музика Ви успокоява и каква музика може да Ви влуди?

- Бах – и на двата въпроса.

Много музиканти, независимо от жанра, посочват Ленард Коен като свое вдъхновение или партньор-мечта. Как си обяснявате това? Какво е за Вас той?

- Един от най-великите автори на песни, който някога е съществувал. Заради преплитането на думи и музика и заради дълбоките и цялостни прозрения. Той е саундтрак на голяма част от живота ми.

Има ли дума, която най-добре Ви определя като човек?

- Може би, трябва да се обърнете към някого другиго, за да получите обективен отговор… Надявам се обаче, че би могло да е нещо като любяща доброта, съчетана с почтеност.

Как бихте продължил изречението „Аз съм човек, който обича...“?

-  Вкусна храна, хубаво кафе, задълбочени разговори, зрителен контакт и запомнящи се мелодии.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.